Velké srovnání keramických rovnátek a Invisalign

18.03.2018


Požádala jsem svojí kamarádku, majitelku fixních keramických rovnátek o rozhovor. Zároveň jí tímto moc děkuji za velkou inspiraci, protože bez jejího odhodlání pořídit si rovnátka bych asi ani já teď neměla na svých zubech fólie Invisalign. 

Romčo díky!

Pokud se rozhodujete, zda si vůbec rovnátka pořídit, zda si pořídit rovnátka až teď v dospělosti, jaký druh rovnátek si pořídit a co na to řeknou "lidi"!, tak si přečtěte níže uvedený rozhovor. Věříme, že Vám pomůže a zodpoví praktické otázky a situace ze života a zkušenosti s nošením fixních rovnátek a neviditelných fólií Invisalign. 

Fixní keramická rovnátka x Invisalign 


Romča, 40 let - fixní bílá keramická rovnátka 

Aktuální stav při rozhovoru: 8 měsíců nošení rovnátek 

Předpokládaná doba rovnání zubů: 1, 5 roku 


Petra, 36 let - Invisalign, neviditelné fólie

Aktuální stav při rozhovoru: 4 měsíce nošení rovnátek

Předpokládaná doba rovnání zubů: 7 měsíců





Začnu rovnou otázkou na výběr rovnátek.

Proč já jsem se rozhodla pro Invisalign, si můžete přečíst zde

1. Romčo, proč ty ses rozhodla pro fixní keramická rovnátka?

Romča: Na začátku jsem samozřejmě zjišťovala jaké jsou druhy rovnátek. Důležitými a rozhodujícími měřítky pro mě osobně byly vzhled a cena.

Z mých zjištění jsem si mohla vybrat kovová, keramická a ta, která máš ty (popř. ta dávající se z vnitřní strany zubů). Kovová jsou sice nejlevnější, ale z estetického hlediska nejvíc vidět a je to prostě "železný" úsměv...u mladých lidí beze všeho, ale já se na to už necítila.
Invisalign, která máš ty, jsou sice nejmíň viditelná, moderní technologie atd., ale zase velmi velmi drahá a nad mé finanční možnosti (to samé se týká i rovnátek nasazovaných na vnitřní stranu zubů). Takže vylučovací metodou jsem dospěla ke keramickým. Nejsou tak viditelná, nebijí tolik do očí a cena je celkem rozumná. Zkrátka taková zlatá střední cesta. Dobré je i to, že se kovová a keramická dají spolu vzájemně kombinovat.


Třeba na horní zuby, které jsou při mluvení a úsměvu hodně vidět si dát decentnější keramická a na dolní, která nejsou tolik vidět zase kovová. Já osobně mám horní komplet keramická a dole mám keramická jen na prvních šesti zubech a na zadních už mám pak kovová. Nejsou tam při běžné řeči téměř vidět a nějakou korunu tím ušetřím.

 

Petra: A jak jsi zvolila barvu co se týče zámečků, drátků a gumiček? 

Zámečky nejsou přímo bílé spíš krémového zabarvení, ta bílá může být zavádějící, ale v mém případě je to lepší, protože nemám zářivě bílé zuby, spíš naopak a proto i zámečky s mým zabarvením zubů lépe korespondují. Drát ten může být přímo bílý, je to až plastická bílá, takže s mým zabarvením zubů příliš nesplývá, ale barva se bohužel stejně postupně odírá, takže po krátkém čase vám zůstane drátek stříbrný. Nebo si můžete rovnou vybrat stříbrný. Já volím bílý, který postupně přejde do stříbrného. A gumičky si nedávám bílé, ale průhledné.


2. Určitě i ty přemýšlíš nad tím, jestli ses rozhodla dobře.

Petra: Já si vlastně pořád kladu tu otázku, kdybych se měla rozhodnout znovu, jestli by to byly znovu Invisalign. A stojím si za tím, že ano. Jediné, co mě pořád trochu děsí, je ta pořizovací cena, ale i přesto nelituji, že jsem si je pořídila a šla bych do nich znovu.

Na Tebe mám otázku - kdybys měla neomezený rozpočet, rozhodla by ses stejně? Nebo bys zvolila např. rovnátka z vnitřní strany zubů nebo by Tě také zajímaly Invisalign? A nebo naopak, nedala by sis základní kovová rovnátka, kvůli úspoře ceny?

Romča: Kdybych měla neomezený rozpočet (což je skutečně jen fantazírování ;o)) určitě bych se zajímala o Invisalign, protože folie nejsou na zubech téměř vidět, sama máš zkušenost, že dodnes po několika měsících jejich nošení, si stále někteří tví známí nevšimli, že rovnátka nosíš...což je důkaz sám o sobě a taky se mi líbí, že doba léčby je výrazně kratší...i když to je hodně individuální záležitost.

Do kovových jsem nešla ani s omezeným rozpočtem, tudíž s možností neomezeného rozpočtu bych do nich nešla v žádném případě!


3. Zažíváš s rovnátky nějakou bolest?

Romča: Musím říct, že bolesti jsem se obávala, protože před nasazením jsem taky hledala informace a zkušenosti jiných lidí a hojně jsem se dočítala, že nošení rovnátek prostě zkrátka bolí! Zejména po utahování. Proto mě mile překvapilo, a že já nejsem zrovna žádný velký hrdina a to ani po dvou porodech, že té bolesti je mnohem méně než jsem čekala.

Ano, je pravda, že bezprostředně po utažení drátu jsou zuby citlivější a bolavější, a tudíž se hůře kouše, ale dá se to vydržet a jsou to jen ty první 2-3 dny, pak už je to zase v normě a za 8 měsíců nošení jsem si vzala pouze jeden jediný Ibalgin. Je lepší v tuto dobu jíst raději něco měkčího, tekutého, ale i toto je čistě individuální záležitost, každý to může pociťovat jinak, dle míry rovnání zubů a snášení bolesti.

Jedna bolest ale přece jen byla a to je po nasazení rovnátek odřená pusa. Přece jen je to cizí předmět v ústech a kůže si na něj musí nejprve zvyknout a to nějaký čas trvá. Hned první týden po nasazení horních rovnátek se mi "paradoxně" hlavně dole v puse udělaly afty, ale po celé té spodní části a jeden i nahoře a trvalo to celý týden, než jsem je vyhojila a to teda bolelo pekelně. Stejně tak byla odřená i pusa zevnitř, jak se třely rty při mluvení o zámečky a jazyk po nasazení fixního oblouku. Používala jsem orální znecitlivující gel a vosk, to dost pomáhalo a pak už si pusa zvykla. Po nasazení dolních zámečků mám zase problém, že jak je ten první drát tenký, tak se mi zarývá do tváří a to zejména v noci, když ležím na boku a tlačím tvář na drátek. Ráno jsem pak měla ve tvářích živé zářezy. Rovněž jsem použila orální gel na vyhojení a dodnes před spaním pokaždé používám vosk a problém je tím vyřešen. 

Petra: Já jsem spokojená s tím, že fólie Invisalign jsou naprosto bezbolestné. Pouze na začátku, když jsem podstoupila docela velké broušení několika mezer mezi zuby, aby se mi tam při rovnání vešly, tak mě první den zuby bolely opravdu hodně a další dny byly dost citlivé, ale od té doby nic. Nošení fólií je fakt bezbolestná záležitost. 

Ale co mi ze začátku hodně vadilo, bylo to, že se mi špatně mluví. Cca první 2 měsíce a byla jsem z toho dost nešťastná, dokonce jsem ze začátku mluvila co možná nejméně, protože mě to hrozně vadilo, jak špatně vyslovuji sykavky a když jsem měla někam telefonovat, tak jsem si radši fólie sundala, abychom mohla mluvit normálně. 


4. Jak je to u fixních rovnátek? Je tam také vliv na výslovnost?

Romča: Za sebe si myslím, že ne, ale v mém případě to asi nemohu správně posoudit, protože já jsem hned na začátku cca po 1,5 měsíci nošení horních rovnátek, dostala fixní oblouk, který mám umístěn v horním patře a fixuje mi šestky. A tento oblouk je těsně pod horním patrem, zůstane mezi nimi jen malý prostor tak pro špičku jazyka a ten mi způsobuje horší výslovnost, zejména šišlání, protože jazyk o něho při mluvení pokaždé zavadí.

Ale mám ho jen na půl roku, teď při další kontrole by mi ho měli už sundat, tak se na to moc těším a jsem zvědavá, jak budu mluvit potom. A hlavně fixní oblouk není automatická součást léčby, to je ryze individuální, takže ten, kdo ho během léčby nemá, podle mě žádné problémy s výslovností mít nemusí.


5. Jsou pro tebe rovnátka spojená i s nějakým jiným nepohodlím?

Romča: Tak jde hlavně o to, že po každém jídle je potřeba si zuby vyčistit, aby na nich neulpělo nějaké jídlo, což jednak není pěkný pohled a za druhé by tam pak mohl vzniknout příp.zubní kaz. Což znamená neustále myslet na to, že pokud vás čeká nějaké jídlo mimo domov, musíte si s sebou brát zubní kartáček, pastu a všechny pomůcky spojené s vaší zubní hygienou ( což třeba při celodenní lyžovačce na horách není úplně snadno proveditelné).

Další věc je ta, že při sportu, jak se člověk více zadýchá, je nějak víc sucho v puse a rty se víc lepí na rovnátka, což není úplně příjemné a taky při delším mluvení, třeba když čtu synovi pohádku, tak se pusa nějak víc namáhá, vnitřní strana rtů se víc a intenzivněji tře o rovnátka a to rovněž není nijak zvlášť příjemné. Pusa je pak víc namáhaná a taky musím víc polykat, jinak se mi tvoří více slin v koutcích úst.

No a v neposlední řadě se nijak extra neženu do zářivých úsměvů, abych při tom odhalovala své zuby a rovnátka tím tak zviditelňovala.

Petra: Jo to věčné čištění zubů! Souhlasím. Mně ještě hrozně vysychají rty, takže neustále mažu pomádou a běda, když ji zapomenu doma, když jdu ven! Dál mi vadí, že při vaření nemůžu ochutnávat a dochucovat, kousat do těstovin, masa, zelí, jestli už je to vařené (buď to odhadnu, nebo zavolám manžela). Nemůžu si jen tak někde vzít něco k jídlu (cestou z obchodu, na trzích, na krátké návštěvě), vždy musím přemýšlet, zda si můžu rovnátka sundat a zda si pak můžu někde vyčistit zuby. 

Jinak při sportu mi rovnátka nevadí, to je v pohodě. Ale jak říkáš s těmi pohádkami, tak i já při čtení cítím trochu nepohodlí a musím se soustředit na dobrou výslovnost. Přestože u normální řeči už žádný handicap necítím, tak u večerního čtení pohádek mi přijde, že mám tu řeč zase trochu horší. 


6. A naopak, je něco pozitivního na nošení rovnátek?

Petra: U mě rozhodně kila dolů. Ta přísná disciplína v jídle, kdy jím většinou jen 3x denně a nemožnost jíst kdykoliv a cokoliv se rychle projeví na postavě. Chce to ale samozřejmě důslednost v nošení, protože pokud vám nevadí si rovnátka 7x denně kvůli jídlu sundat a pořád si čistit zuby, tak samo o sobě nošení rovnátek žádná dieta není.

Romča : Ano, to je pravda, na začátku, když jsem je měla úplně čerstvě a nevěděla jsem ještě, co to obnáší, nebyla na ně zvyklá a s nimi sžitá, tak jsem moc nejedla, abych si je nemusela pořád chodit čistit a taky to trochu bolelo, takže jsem se držela a lehce zhubla, ale po krátkém čase, jak jsem si na ně víc a víc zvykala, jsem už začala zase normálně jíst a hubnoucí efekt byl pryč.

Ale slyšela jsem, že jedna paní, aby si nemusela pořád chodit čistit zuby, tak radši moc nejedla a zhubla 15kg.

Nicméně za sebe můžu říct, že nic pozitivního mě bohužel na nošení rovnátek nenapadá, jen ta velká očekávání, těšení se a motivace, to je jediný pozitivní pocit, že je to nezbytné k tomu, aby na konci po sundání rovnátek byly zuby krásně rovné a mohla jsem se zase beze studu a strachu upřímně a od srdce smát ;o)))))

Petra: Jo to je přesný! Člověk se vlastně od prvního dne nejvíc těší na to, až léčba bude u konce a dočká se toho vysněného hezkého úsměvu plného rovných zubů! A já ještě můžu dodat, že díky rovnátkům jsem založila tento blog a jsem ráda, že svoji zkušenost můžu předávat dál.


7. S rovnátky je spojená přísná zubní hygiena. Jak často si čistíš zuby a odhadem kolik času jim denně věnuješ?

Romča: Já se snažím a toto slovo zdůrazňuji, "snažím" čistit zuby po každém jídle, ale není to vždy pravidlem, tedy ne že bych si je nešla vyčistit, jen to prostě někdy neudělám hned a bezprostředně po jídle, ale někdy až třeba za hodinu nebo když vím, že si do půl hodiny dám stejně kávu a něco k tomu, tak počkám na vyčištění až po té kávě.

Rovněž záleží na tom, co jsem právě snědla...někdy prostě nelením a jdu hned, protože cítím, že je to potřeba a je mi to nepříjemné, když někde kousek jídla uvízl a někdy stačí pomoc jazyka jako čistícího prostředku, napít se a chvíli to vydrží.

Zároveň nutno říci, že během dne po jídle probíhá čištění pouze jedním kartáčkem a v rychlosti, prostě hlavně jen přečistím drátek a příp. doladím mezizubním kartáčkem. To opravdu poctivé čištění provádím až večer před spaním, kdy použiji ortho kartáček, 2 typy jednosvazkového (kratší i delší verzi), mezizubní a na závěr ústní vodu.

Zuby si tedy čistím tak často, jak často jím a věnuji jim během dne jen několik málo minut. Rozhodně mě to tedy nijak zásadně časově neomezuje.

Petra: Já s Invisalign si čistím zuby 4 - 5x denně. Snažím se fólie si sundavat co možná nejméně, ideálně jen 3x denně. Zároveň ráno a večer čistím zubní pastou i rovnátka a jinak během dne je jen oplachuji vodou. Radši jsem tedy omezila svačiny, než abych si rovnátka sundavala a absolvovala o 1 - 2 čistění zubů denně víc. I vzhledem k tomu, že mi doma běhají 2 malé děti, tak každý čas strávený v koupelně je luxus, který vám děti prostě nerady dopřávají. A musím říct, že už se těším na dobu, kdy nebudu v jídle rovnátky omezována!

Ještě doplním, že Invisalign by se měly nosit doporučených 22h denně, což pro mě je nereálné, nosím je přibližně 20h denně a léčba probíhá dobře, dle plánu. Většinou spojím oběd s kávou a zákuskem, takže mám folie sundané třeba i 1,5 h v době oběda a pak cca hodinu kolem snídaně a hodinu při večeři. 


8.  Když už jsme u toho čistění zubů a jídla. Je nějaké jídlo nebo pití, které jsi úplně vyřadila z jídelníčku nebo se mu záměrně vyhýbáš?

Romča: Snažím se vyhýbat jídlům a nápojům, které se obecně u mého typu rovnátek nedoporučují, tj. červené víno, curry, černý čaj, ale i káva způsobuje zabarvení, ale té se nevyhýbám, denně jednu vypiju, někdy dvě s trochou mléka, taky neholduji špagetám, tj. červeným omáčkám.

Pravda ale je, že vždy po návštěvě ordinace, když mi vymění staré zabarvené gumičky za nové, tak je to vždy pěkný pohled, jak jsou tak nové a pěkně čisté, že se ty první dny snažím opravdu poctivě nejíst nic, co by mi je zabarvovalo a dokonce omezuji i tu kávu, ale postupně jak bělost gumiček mizí, mizí i má snaha a pak už jím a piju zase normálně.

Jablko si krájím na plátky, v mém případě i z důvodu, abych si neutrhla zámeček a někdy čerstvě po utažení drátu si krájím i pečivo a chleba, protože jakékoli kousání a žvýkání prostě bolí, takže si vkládám malé kousky přímo do úst nebo pečivo v ty první dny raději vynechám.

Oříšky bych vůbec v rámci zachování zámečků neměla jíst, ale protože je mám ráda, někdy si je prostě dopřeju, jen se snažím opatrně a jemně kousat. Vločky a slané tyčinky apod. skutečně hodně zalézají do zámečků, ale když jsem doma, což jsem jako máma na mateřské hodně, tak si je dopřeju, protože vím, že si můžu pak bez problému jít vyčistit zuby.

Petra:  Já se vyhýbám jídlům, které zůstávají mezi zuby a čištění zubů by pak trvalo déle. Např. ořechy, musli tyčinky, slané tyčinky, brambůrky, apod. Tvrdou syrovou zeleninu nebo ovoce (jablka, mrkev) si krájím na menší kousky, protože přeci jenom jak se zuby rovnají, tak jsou citlivější a lépe se mi teď jí jablko, když je nakrájené. Ze začátku jsem s rovnátky pila jen čistou vodu, teď už občas piju i kafe a čaj, jen si dávám pozor, aby nápoj nebyl moc horký. 


9. Obě jsme zvolily rovnátka na dobu, kdy jsme na mateřské, a tudíž máme trochu omezenější kontakt s okolím a nemusíme řešit to, že s rovnátky chodíme do práce. I přes to, neomezují tě rovnátka nějak v kontaktu s okolním světem?

Petra: Já se totiž někdy přistihnu, že se mi do některých setkání nechce, právě kvůli rovnátkům a tomu, že nechci vysvětlovat a vůbec ukazovat, že je mám (i přesto, že vlastně nejsou moc vidět a většinou si jich lidé ani nevšimnou). Co ty?

Romča: Mám to podobně, jsem ráda, že jsem na mateřské a ne v plném pracovním procesu a třeba na třídní sraz by se mi nechtělo, přece jen rovnátka na zubech sebevědomí nezvednou.

Mluvit a usmívat se s rovnátky nepatří teď k mým nejoblíbenějším činnostem, čím méně lidí potkám a čím méně lidí mě vidí, tím lépe.

Seznamovat se teď s někým, hledat si přítele by mě opravdu nelákalo.


10.  Jaké jsou vlastně reakce Tvého okolí na to, že máš rovnátka?

Romča: Tolik lidí mě zase nevidělo, většinou spíš rodina, kamarádky a zažila jsem podobnou odezvu, že jim nikdy nepřišlo, že bych měla křivé zuby a překvapilo je, že jsem ve svém věku do toho šla. Proč až teď, to bylo tak hrozné??? Nepřišlo jim to tak. Dokonce i pro mojí vlastní maminku to bylo tak trochu překvapení, že mám křivé zuby a budu nosit rovnátka.

Někdy bych si je taky ráda sundala, ale já si je bohužel sundat nemohu ani na krátkou chvíli. A já stejně jako ty měla ze svých zubů silný, troufám si říct, celoživotní komplex.

Petra: Ano, souhlas! Dost mě překvapilo, že většinou lidé reagovali otázkou: A ty máš jako křivý zuby? Což mě dost šokovalo, protože já to vnímala jako svůj celoživotní handicap a nikdy jsem se úplně nesmála na plnou pusu, protože jsem se za svoje zuby vždy trochu styděla a zřejmě spousta lidí tak přísná na rovný úsměv není. No a jinak využívám obrovské výhody Invisalign a to, že jdou sundat. Takže na některá setkání nebo jednání na úřadech využívám toho, že je na chvíli sundám a nemusím vysvětlovat nic. Nebo třeba nedávno na rodinné focení - a na fotkách se už můžu zubit naplno a fotky tím nejsou "poznamenané" :-) To je opravdu na těchto rovnátkách super. 


11.  Už ses dostala do stavu, že nevnímáš, že rovnátka nosíš?

Romča: Tak to bohužel nedostala a upřímně ani nevěřím, že by tento stav mohl nastat.Vím o nich až příliš jasně.

Petra: Ano, mám to stejně! Také myslím, že ten pocit nikdy nepřijde!  Rovnátka zkrátka vnímám celý den a vždy se těším na dobu jídla, že si je sundám. A nejvíc se těším na dobu, až je sundám úplně :-)  


12.  Jak často navštěvuješ svého ortodontistu?

Romča: Cca za 8 až 10 týdnů a zároveň jednou za 2 až 3 měsíce absolvuji zubní hygienu u specialisty.

Petra: Já jsem to u sebe spočítala na celkem 5 návštěv na celou dobu léčby. Kromě úvodní schůzky, kde proběhl i rentgen a scan zubů a další schůzky, kde jsem rovnátka obdržela, tak mě vlastně za celou dobu léčby čekají jen 3 kontroly. 


13. Myslíš, že ti někdy budou chybět? Narážím teď na různé diskuze, kde někteří lidé píšou, že jim rovnátka po sundání najednou chybí, že si na ně zvykli. 

Romča: Já si to nejenže nemyslím, já jsem o tom skálopevně přesvědčená, že mi rozhodně a 100% chybět nebudou! A že si na ně zvyknout zkrátka nejde.

Já z nich nejsem nijak nadšená, nemám radost, že je musím nosit a kdyby to šlo vyřešit jinak, udělala bych to. Jenže je to jediný způsob a cesta, jak mít hezké rovné zuby, tak to musím vydržet.

A i přes všechno to nepohodlí, nepříjemné pocity a bolení svého rozhodnutí nelituji a ani jednou jsem od začátku nezalitovala.

Jsem ráda, že jsem se takto rozhodla a udělala bych to zase.

Protože ten výsledek, na který se tak těším a očekávám a ve který doufám, mi za veškeré nepohodlí stojí a ten pocit, že se nebudu muset stydět za své zuby a úsměv, je nenahraditelný!!!!!!!!!!!!!

Jediné čeho lituji, je to, že jsem to neudělala už dřív, už před několika lety.

A všem, kteří teprve stojí před rozhodnutím, zda do rovnátek jít nebo ne, kteří váhají a neví...těm všem radím a doporučuji : "Pojďte do toho, nebojte se, zvládnete to a vydržíte! "

Hodně trpělivosti, pevnou vůli a odhodlání vám přeje a palce drží Romana.

Děkuji Ti moc za rozhovor a krásnému úsměvu zdar! 



Pokud se Vám rozhovor líbil, budeme rády za hodnocení na Facebooku


© 2017 Petra Št. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky